  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f10277" urlpathencoded="DS/UK/10277">DS/UK/10277</Code>
  <Surname label="Surname" urlencoded="Harris" urlpathencoded="Harris">Harris</Surname>
  <Forenames label="Forenames" urlencoded="Rolf" urlpathencoded="Rolf">Rolf</Forenames>
  <PreTitle label="PreTitle" urlencoded="" urlpathencoded=""></PreTitle>
  <Title label="Title" urlencoded="AO%2c+CBE" urlpathencoded="AO,%20CBE">AO, CBE</Title>
  <Dates label="Dates" urlencoded="30+March+1930-10+May+2023" urlpathencoded="30%20March%201930-10%20May%202023">30 March 1930-10 May 2023</Dates>
  <ParallelEntry label="Variations of Name" urlencoded="" urlpathencoded=""></ParallelEntry>
  <NonPreferredTerm label="Alias" urlencoded="" urlpathencoded=""></NonPreferredTerm>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Activity label="Activity" urlencoded="Media" urlpathencoded="Media">Media </Activity>
  <FamilyTree label="FamilyTree" urlencoded="White" urlpathencoded="White">White</FamilyTree>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <OtherInfo label="Biography" urlencoded="Rolf+Harris+was+an+Australian+musician+and+television+personality.+Harris+was+convicted+in+England+in+2014+of+the+sexual+assault+of+four+underage+girls%2c+which+effectively+ended+his+career." urlpathencoded="Rolf%20Harris%20was%20an%20Australian%20musician%20and%20television%20personality.%20Harris%20was%20convicted%20in%20England%20in%202014%20of%20the%20sexual%20assault%20of%20four%20underage%20girls,%20which%20effectively%20ended%20his%20career.">Rolf Harris was an Australian musician and television personality. Harris was convicted in England in 2014 of the sexual assault of four underage girls, which effectively ended his career.</OtherInfo>
  <PublishedWorks label="Trivia" urlencoded="" urlpathencoded=""></PublishedWorks>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0a%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0a%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Text label="Text" urlencoded="Sexual+assault+charges%3a%0aAfter+the+Jimmy+Savile+sexual+abuse+scandal+broke+in+late+2012%2c+Harris+was+arrested+as+part+of+the+Operation+Yewtree+police+investigation.+In+August+2013%2c+Harris+was+again+arrested+by+Operation+Yewtree+officers+and+charged+with+nine+counts+of+indecent+assault+dating+to+the+1980s%2c+involving+two+girls+between+14+and+16+years+old%2c+as+well+as+four+counts+alleging+production+of+indecent+child+images+in+2012." urlpathencoded="Sexual%20assault%20charges:%0aAfter%20the%20Jimmy%20Savile%20sexual%20abuse%20scandal%20broke%20in%20late%202012,%20Harris%20was%20arrested%20as%20part%20of%20the%20Operation%20Yewtree%20police%20investigation.%20In%20August%202013,%20Harris%20was%20again%20arrested%20by%20Operation%20Yewtree%20officers%20and%20charged%20with%20nine%20counts%20of%20indecent%20assault%20dating%20to%20the%201980s,%20involving%20two%20girls%20between%2014%20and%2016%20years%20old,%20as%20well%20as%20four%20counts%20alleging%20production%20of%20indecent%20child%20images%20in%202012.">Sexual assault charges:
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Creator label="Creator" urlencoded="RAHSkeyte" urlpathencoded="RAHSkeyte">RAHSkeyte</Creator>
  <Created label="Created" urlencoded="12%2f16%2f2013" urlpathencoded="12/16/2013">12/16/2013</Created>
  <Modified label="Modified" urlencoded="5%2f26%2f2023" urlpathencoded="5/26/2023">5/26/2023</Modified>