  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f12048" urlpathencoded="DS/UK/12048">DS/UK/12048</Code>
  <Surname label="Surname" urlencoded="Isaacs" urlpathencoded="Isaacs">Isaacs</Surname>
  <Forenames label="Forenames" urlencoded="Ike" urlpathencoded="Ike">Ike</Forenames>
  <PreTitle label="PreTitle" urlencoded="" urlpathencoded=""></PreTitle>
  <Title label="Title" urlencoded="" urlpathencoded=""></Title>
  <Dates label="Dates" urlencoded="1919-1996" urlpathencoded="1919-1996">1919-1996</Dates>
  <Gender label="Gender" urlencoded="Male" urlpathencoded="Male">Male</Gender>
  <ParallelEntry label="Variations of Name" urlencoded="" urlpathencoded=""></ParallelEntry>
  <NonPreferredTerm label="Alias" urlencoded="" urlpathencoded=""></NonPreferredTerm>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <DatesAndPlaces label="Place of Birth/Origin" urlencoded="" urlpathencoded=""></DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Nationality label="Nationality" urlencoded="" urlpathencoded=""></Nationality>
  <Activity label="Activity" urlencoded="" urlpathencoded=""></Activity>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <PublishedWorks label="Trivia" urlencoded="" urlpathencoded=""></PublishedWorks>
  <OtherInfo label="Biography" urlencoded="Ike+Isaacs+(born+December+1%2c+1919+%c2%96+died+January+11%2c+1996)+was+a+jazz+guitarist+born+in+Rangoon%2c+Burma%2c+best+known+for+his+work+with+Stephane+Grappelli.%0a%0aIsaacs+was+an+autodidact%2c+and+started+playing+professionally+while+he+was+a+chemistry+student+at+university.+In+1946+he+moved+to+England%2c+where+he+freelanced+for+many+years%3b+he+played+in+the+BBC+Show+Band%2c+as+well+as+with+George+Chisholm+(1956)+and+Barney+Kessel+(1968).+In+the+1960s+and+1970s+he+played+with+Stephane+Grappelli+extensively%2c+including+with+Diz+Disley%27s+Hot+Club+of+London.+Isaacs+played+with+Digby+Fairweather%2c+Len+Skeat%2c+and+Denny+Wright+in+the+group+Velvet+in+the+1970s+as+well.%0a%0aIsaacs+moved+to+Australia+in+the+1980s%2c+where+he+taught+at+the+Sydney+Guitar+School." urlpathencoded="Ike%20Isaacs%20(born%20December%201,%201919%20%c2%96%20died%20January%2011,%201996)%20was%20a%20jazz%20guitarist%20born%20in%20Rangoon,%20Burma,%20best%20known%20for%20his%20work%20with%20Stephane%20Grappelli.%0a%0aIsaacs%20was%20an%20autodidact,%20and%20started%20playing%20professionally%20while%20he%20was%20a%20chemistry%20student%20at%20university.%20In%201946%20he%20moved%20to%20England,%20where%20he%20freelanced%20for%20many%20years;%20he%20played%20in%20the%20BBC%20Show%20Band,%20as%20well%20as%20with%20George%20Chisholm%20(1956)%20and%20Barney%20Kessel%20(1968).%20In%20the%201960s%20and%201970s%20he%20played%20with%20Stephane%20Grappelli%20extensively,%20including%20with%20Diz%20Disley's%20Hot%20Club%20of%20London.%20Isaacs%20played%20with%20Digby%20Fairweather,%20Len%20Skeat,%20and%20Denny%20Wright%20in%20the%20group%20Velvet%20in%20the%201970s%20as%20well.%0a%0aIsaacs%20moved%20to%20Australia%20in%20the%201980s,%20where%20he%20taught%20at%20the%20Sydney%20Guitar%20School.">Ike Isaacs (born December 1, 1919  died January 11, 1996) was a jazz guitarist born in Rangoon, Burma, best known for his work with Stephane Grappelli.
Isaacs moved to Australia in the 1980s, where he taught at the Sydney Guitar School.</OtherInfo>
  <Source label="Source" urlencoded="" urlpathencoded=""></Source>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0a%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0a%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Created label="Created" urlencoded="2%2f3%2f2014" urlpathencoded="2/3/2014">2/3/2014</Created>
  <Modified label="Modified" urlencoded="3%2f1%2f2022" urlpathencoded="3/1/2022">3/1/2022</Modified>
  <RecordID label="RecordID" urlencoded="0c73afec-9bd2-423d-9a65-f84fd9d5aec0" urlpathencoded="0c73afec-9bd2-423d-9a65-f84fd9d5aec0">0c73afec-9bd2-423d-9a65-f84fd9d5aec0</RecordID>