  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f12063" urlpathencoded="DS/UK/12063">DS/UK/12063</Code>
  <Surname label="Surname" urlencoded="Shearing" urlpathencoded="Shearing">Shearing</Surname>
  <Forenames label="Forenames" urlencoded="George" urlpathencoded="George">George</Forenames>
  <PreTitle label="PreTitle" urlencoded="Sir" urlpathencoded="Sir">Sir</PreTitle>
  <Title label="Title" urlencoded="OBE" urlpathencoded="OBE">OBE</Title>
  <Dates label="Dates" urlencoded="1919-2011" urlpathencoded="1919-2011">1919-2011</Dates>
  <Gender label="Gender" urlencoded="Male" urlpathencoded="Male">Male</Gender>
  <ParallelEntry label="Variations of Name" urlencoded="" urlpathencoded=""></ParallelEntry>
  <NonPreferredTerm label="Alias" urlencoded="" urlpathencoded=""></NonPreferredTerm>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <DatesAndPlaces label="Place of Birth/Origin" urlencoded="" urlpathencoded=""></DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Nationality label="Nationality" urlencoded="" urlpathencoded=""></Nationality>
  <Activity label="Activity" urlencoded="" urlpathencoded=""></Activity>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <OtherInfo label="Biography" urlencoded="Sir+George+Shearing%2c+OBE+(August+13%2c+1919+%c2%96+February+14%2c+2011)+was+an+Anglo-American+jazz+pianist+who+for+many+years+led+a+popular+jazz+group+that+recorded+for+Discovery+Records%2c+MGM+Records+and+Capitol+Records.+The+composer+of+over+300+titles%2c+he+had+multiple+albums+on+the+Billboard+charts+during+the+1950s%2c+1960s%2c+1980s+and+1990s.+He+died+of+heart+failure+in+New+York+City%2c+at+the+age+of+91." urlpathencoded="Sir%20George%20Shearing,%20OBE%20(August%2013,%201919%20%c2%96%20February%2014,%202011)%20was%20an%20Anglo-American%20jazz%20pianist%20who%20for%20many%20years%20led%20a%20popular%20jazz%20group%20that%20recorded%20for%20Discovery%20Records,%20MGM%20Records%20and%20Capitol%20Records.%20The%20composer%20of%20over%20300%20titles,%20he%20had%20multiple%20albums%20on%20the%20Billboard%20charts%20during%20the%201950s,%201960s,%201980s%20and%201990s.%20He%20died%20of%20heart%20failure%20in%20New%20York%20City,%20at%20the%20age%20of%2091.">Sir George Shearing, OBE (August 13, 1919  February 14, 2011) was an Anglo-American jazz pianist who for many years led a popular jazz group that recorded for Discovery Records, MGM Records and Capitol Records. The composer of over 300 titles, he had multiple albums on the Billboard charts during the 1950s, 1960s, 1980s and 1990s. He died of heart failure in New York City, at the age of 91.</OtherInfo>
  <PublishedWorks label="Trivia" urlencoded="" urlpathencoded=""></PublishedWorks>
  <Source label="Source" urlencoded="" urlpathencoded=""></Source>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0a%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0a%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Creator label="Creator" urlencoded="RAHSkeyte" urlpathencoded="RAHSkeyte">RAHSkeyte</Creator>
  <Created label="Created" urlencoded="2%2f4%2f2014" urlpathencoded="2/4/2014">2/4/2014</Created>
  <Modified label="Modified" urlencoded="5%2f16%2f2024" urlpathencoded="5/16/2024">5/16/2024</Modified>