  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f20941" urlpathencoded="DS/UK/20941">DS/UK/20941</Code>
  <Jurisdiction label="Jurisdiction" urlencoded="" urlpathencoded=""></Jurisdiction>
  <Subordinate label="Subordinate" urlencoded="" urlpathencoded=""></Subordinate>
  <Dates label="Dates" urlencoded="1992-" urlpathencoded="1992-">1992-</Dates>
  <ParallelEntry label="Variations of Name" urlencoded="" urlpathencoded=""></ParallelEntry>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <LegalNumbers label="LegalNumbers" urlencoded="" urlpathencoded=""></LegalNumbers>
  <DatesAndPlaces label="Place of Birth/Origin" urlencoded="" urlpathencoded=""></DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <LegalStatus label="LegalStatus" urlencoded="" urlpathencoded=""></LegalStatus>
  <AdminStatus label="AdminStatus" urlencoded="" urlpathencoded=""></AdminStatus>
  <AdminStructure label="AdminStructure" urlencoded="" urlpathencoded=""></AdminStructure>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <OtherInfo label="Biography" urlencoded="Wayne+McGregor+%7c+Random+Dance+was+founded+in+1992%2c+then+Random+Dance%2c+and+became+the+instrument+upon+which+Wayne+McGregor+evolved+his+drastically+fast+and+articulate+choreographic+style.+It+was+during+his+major+trilogy+%22The+Millennarium%22+(1997)%2c+%22Sulphur+16%22+(1998)+and+%22Aeon%22+(2000)+that+the+company+became+a+byword+for+its+radical+approach+to+new+technology+%c2%96+incorporating+animation%2c+digital+film%2c+3D+architecture%2c+electronic+sound+and+virtual+dancers+into+the+live+choreography.+Collaborations+with+leading+multi-disciplinary+artists+enriched+Random%c2%92s+futurist+aesthetic+and+dramatically+enlarged+the+possibilities+of+dance." urlpathencoded="Wayne%20McGregor%20|%20Random%20Dance%20was%20founded%20in%201992,%20then%20Random%20Dance,%20and%20became%20the%20instrument%20upon%20which%20Wayne%20McGregor%20evolved%20his%20drastically%20fast%20and%20articulate%20choreographic%20style.%20It%20was%20during%20his%20major%20trilogy%20&quot;The%20Millennarium&quot;%20(1997),%20&quot;Sulphur%2016&quot;%20(1998)%20and%20&quot;Aeon&quot;%20(2000)%20that%20the%20company%20became%20a%20byword%20for%20its%20radical%20approach%20to%20new%20technology%20%c2%96%20incorporating%20animation,%20digital%20film,%203D%20architecture,%20electronic%20sound%20and%20virtual%20dancers%20into%20the%20live%20choreography.%20Collaborations%20with%20leading%20multi-disciplinary%20artists%20enriched%20Random%c2%92s%20futurist%20aesthetic%20and%20dramatically%20enlarged%20the%20possibilities%20of%20dance.">Wayne McGregor | Random Dance was founded in 1992, then Random Dance, and became the instrument upon which Wayne McGregor evolved his drastically fast and articulate choreographic style. It was during his major trilogy "The Millennarium" (1997), "Sulphur 16" (1998) and "Aeon" (2000) that the company became a byword for its radical approach to new technology  incorporating animation, digital film, 3D architecture, electronic sound and virtual dancers into the live choreography. Collaborations with leading multi-disciplinary artists enriched Randoms futurist aesthetic and dramatically enlarged the possibilities of dance.</OtherInfo>
  <Source label="Source" urlencoded="" urlpathencoded=""></Source>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Creator label="Creator" urlencoded="RAHSKeyte" urlpathencoded="RAHSKeyte">RAHSKeyte</Creator>
  <Created label="Created" urlencoded="8%2f6%2f2015" urlpathencoded="8/6/2015">8/6/2015</Created>
  <Modified label="Modified" urlencoded="3%2f1%2f2022" urlpathencoded="3/1/2022">3/1/2022</Modified>
  <RecordID label="RecordID" urlencoded="350d0d18-c990-49f1-b766-5f8d8eb3b005" urlpathencoded="350d0d18-c990-49f1-b766-5f8d8eb3b005">350d0d18-c990-49f1-b766-5f8d8eb3b005</RecordID>