  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f20943" urlpathencoded="DS/UK/20943">DS/UK/20943</Code>
  <Surname label="Surname" urlencoded="Frahm" urlpathencoded="Frahm">Frahm</Surname>
  <Forenames label="Forenames" urlencoded="Nils" urlpathencoded="Nils">Nils</Forenames>
  <PreTitle label="PreTitle" urlencoded="" urlpathencoded=""></PreTitle>
  <Title label="Title" urlencoded="" urlpathencoded=""></Title>
  <Dates label="Dates" urlencoded="1982-" urlpathencoded="1982-">1982-</Dates>
  <Gender label="Gender" urlencoded="Male" urlpathencoded="Male">Male</Gender>
  <ParallelEntry label="Variations of Name" urlencoded="" urlpathencoded=""></ParallelEntry>
  <NonPreferredTerm label="Alias" urlencoded="" urlpathencoded=""></NonPreferredTerm>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <DatesAndPlaces label="Place of Birth/Origin" urlencoded="" urlpathencoded=""></DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Nationality label="Nationality" urlencoded="" urlpathencoded=""></Nationality>
  <Activity label="Activity" urlencoded="" urlpathencoded=""></Activity>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <PublishedWorks label="Trivia" urlencoded="" urlpathencoded=""></PublishedWorks>
  <OtherInfo label="Biography" urlencoded="Nils+Frahm+(born+20+September+1982)+is+a+German+musician%2c+composer%2c+and+producer+based+in+Berlin.+He+is+known+for+combining+classical+and+electronic+music%2c+and+for+an+unconventional+approach+to+the+piano%2c+in+which+he+mixes+a+grand+piano%2c+upright+piano%2c+Roland+Juno-60%2c+Rhodes+piano%2c+drum+machine%2c+and+Moog+Taurus.%0a%0aAs+well+as+his+solo+work%2c+Frahm+has+released+collaborations+with+such+notable+performers+as+Anne+M%c3%bcller%2c+%c3%93lafur+Arnalds%2c+and+F.+S.+Blumm." urlpathencoded="Nils%20Frahm%20(born%2020%20September%201982)%20is%20a%20German%20musician,%20composer,%20and%20producer%20based%20in%20Berlin.%20He%20is%20known%20for%20combining%20classical%20and%20electronic%20music,%20and%20for%20an%20unconventional%20approach%20to%20the%20piano,%20in%20which%20he%20mixes%20a%20grand%20piano,%20upright%20piano,%20Roland%20Juno-60,%20Rhodes%20piano,%20drum%20machine,%20and%20Moog%20Taurus.%0a%0aAs%20well%20as%20his%20solo%20work,%20Frahm%20has%20released%20collaborations%20with%20such%20notable%20performers%20as%20Anne%20M%c3%bcller,%20%c3%93lafur%20Arnalds,%20and%20F.%20S.%20Blumm.">Nils Frahm (born 20 September 1982) is a German musician, composer, and producer based in Berlin. He is known for combining classical and electronic music, and for an unconventional approach to the piano, in which he mixes a grand piano, upright piano, Roland Juno-60, Rhodes piano, drum machine, and Moog Taurus.
  <Source label="Source" urlencoded="" urlpathencoded=""></Source>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Creator label="Creator" urlencoded="RAHSKeyte" urlpathencoded="RAHSKeyte">RAHSKeyte</Creator>
  <Created label="Created" urlencoded="8%2f6%2f2015" urlpathencoded="8/6/2015">8/6/2015</Created>
  <Modified label="Modified" urlencoded="3%2f1%2f2022" urlpathencoded="3/1/2022">3/1/2022</Modified>