  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f2103" urlpathencoded="DS/UK/2103">DS/UK/2103</Code>
  <Surname label="Surname" urlencoded="Rostal" urlpathencoded="Rostal">Rostal</Surname>
  <Forenames label="Forenames" urlencoded="Max" urlpathencoded="Max">Max</Forenames>
  <PreTitle label="PreTitle" urlencoded="" urlpathencoded=""></PreTitle>
  <Title label="Title" urlencoded="" urlpathencoded=""></Title>
  <Dates label="Dates" urlencoded="1905-1991" urlpathencoded="1905-1991">1905-1991</Dates>
  <Gender label="Gender" urlencoded="Male" urlpathencoded="Male">Male</Gender>
  <ParallelEntry label="Variations of Name" urlencoded="" urlpathencoded=""></ParallelEntry>
  <NonPreferredTerm label="Alias" urlencoded="" urlpathencoded=""></NonPreferredTerm>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <DatesAndPlaces label="Place of Birth/Origin" urlencoded="" urlpathencoded=""></DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Nationality label="Nationality" urlencoded="" urlpathencoded=""></Nationality>
  <Activity label="Activity" urlencoded="" urlpathencoded=""></Activity>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <PublishedWorks label="Trivia" urlencoded="" urlpathencoded=""></PublishedWorks>
  <OtherInfo label="Biography" urlencoded="Max+Rostal+(7+July+1905+%c2%96+6+August+1991)+was+a+violinist+and+a+viola+player.+He+was+Austrian-born%2c+but+later+took+British+citizenship.%0a+%0aMax+Rostal+was+born+in+Cieszyn+and+studied+with+Carl+Flesch.+He+won+the+Mendelssohn+Scholarship+in+1925.+From+1930-33+he+taught+at+the+Berlin+Hochschule%2c+from+1944+to+1958+at+the+Guildhall+School+of+Music%2c+and+then+at+the+Musikhochschule+K%c3%b6ln+(1957%c2%9682)+and+the+Conservatory+in+Bern+(1957%c2%9685).+His+pupils+included+Yfrah+Neaman%2c+Howard+Leyton-Brown%2c+Igor+Ozim%2c+Edith+Peinemann%2c+Bryan+Fairfax+and+members+of+the+Amadeus+Quartet.+He+died+in+Bern.%0a%0aRostal+played+a+wide+variety+of+music%2c+but+was+a+particular+champion+of+contemporary+works+such+as+B%c3%a9la+Bart%c3%b3k%27s+Violin+Concerto+No.+2.+He+made+a+number+of+recordings.%0a%0aHe+premiered+Alan+Bush%27s+Violin+Concerto+of+1946-8+in+1949.+He+was+the+dedicatee+of+Benjamin+Frankel%27s+first+solo+violin+sonata+(1942)%2c+and+he+also+made+the+premiere+recording.%0a%0aHe+played+in+a+piano+trio+with+Heinz+Schr%c3%b6ter+(piano)+and+Gaspar+Cassad%c3%b3+(cello)%2c+who+was+replaced+in+1967+by+Siegfried+Palm." urlpathencoded="Max%20Rostal%20(7%20July%201905%20%c2%96%206%20August%201991)%20was%20a%20violinist%20and%20a%20viola%20player.%20He%20was%20Austrian-born,%20but%20later%20took%20British%20citizenship.%0a%20%0aMax%20Rostal%20was%20born%20in%20Cieszyn%20and%20studied%20with%20Carl%20Flesch.%20He%20won%20the%20Mendelssohn%20Scholarship%20in%201925.%20From%201930-33%20he%20taught%20at%20the%20Berlin%20Hochschule,%20from%201944%20to%201958%20at%20the%20Guildhall%20School%20of%20Music,%20and%20then%20at%20the%20Musikhochschule%20K%c3%b6ln%20(1957%c2%9682)%20and%20the%20Conservatory%20in%20Bern%20(1957%c2%9685).%20His%20pupils%20included%20Yfrah%20Neaman,%20Howard%20Leyton-Brown,%20Igor%20Ozim,%20Edith%20Peinemann,%20Bryan%20Fairfax%20and%20members%20of%20the%20Amadeus%20Quartet.%20He%20died%20in%20Bern.%0a%0aRostal%20played%20a%20wide%20variety%20of%20music,%20but%20was%20a%20particular%20champion%20of%20contemporary%20works%20such%20as%20B%c3%a9la%20Bart%c3%b3k's%20Violin%20Concerto%20No.%202.%20He%20made%20a%20number%20of%20recordings.%0a%0aHe%20premiered%20Alan%20Bush's%20Violin%20Concerto%20of%201946-8%20in%201949.%20He%20was%20the%20dedicatee%20of%20Benjamin%20Frankel's%20first%20solo%20violin%20sonata%20(1942),%20and%20he%20also%20made%20the%20premiere%20recording.%0a%0aHe%20played%20in%20a%20piano%20trio%20with%20Heinz%20Schr%c3%b6ter%20(piano)%20and%20Gaspar%20Cassad%c3%b3%20(cello),%20who%20was%20replaced%20in%201967%20by%20Siegfried%20Palm.">Max Rostal (7 July 1905  6 August 1991) was a violinist and a viola player. He was Austrian-born, but later took British citizenship.
  <Source label="Source" urlencoded="" urlpathencoded=""></Source>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0a%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0a%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Creator label="Creator" urlencoded="RAHSkeyte" urlpathencoded="RAHSkeyte">RAHSkeyte</Creator>
  <Created label="Created" urlencoded="10%2f1%2f2012" urlpathencoded="10/1/2012">10/1/2012</Created>
  <Modified label="Modified" urlencoded="3%2f1%2f2022" urlpathencoded="3/1/2022">3/1/2022</Modified>