  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f8203" urlpathencoded="DS/UK/8203">DS/UK/8203</Code>
  <Surname label="Surname" urlencoded="Faning" urlpathencoded="Faning">Faning</Surname>
  <Forenames label="Forenames" urlencoded="Eaton" urlpathencoded="Eaton">Eaton</Forenames>
  <PreTitle label="PreTitle" urlencoded="" urlpathencoded=""></PreTitle>
  <Title label="Title" urlencoded="" urlpathencoded=""></Title>
  <Dates label="Dates" urlencoded="1850-1927" urlpathencoded="1850-1927">1850-1927</Dates>
  <Gender label="Gender" urlencoded="Male" urlpathencoded="Male">Male</Gender>
  <NonPreferredTerm label="Alias" urlencoded="" urlpathencoded=""></NonPreferredTerm>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <DatesAndPlaces label="Place of Birth/Origin" urlencoded="" urlpathencoded=""></DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Nationality label="Nationality" urlencoded="" urlpathencoded=""></Nationality>
  <Activity label="Activity" urlencoded="" urlpathencoded=""></Activity>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <PublishedWorks label="Trivia" urlencoded="" urlpathencoded=""></PublishedWorks>
  <OtherInfo label="Biography" urlencoded="Joseph+Eaton+Faning+(20+May+1850+%c2%96+28+October+1927)%2c+known+as+Eaton+Faning%2c+was+an+English+composer+and+teacher.+The+son+of+a+music+teacher%2c+he+became+the+organist+of+a+church+at+the+age+of+twelve.+He+attended+the+Royal+Academy+of+Music%2c+where+his+teachers+included+Arthur+Sullivan.+He+was+an+outstanding+student%2c+winning+many+awards.+He+joined+the+staff+of+the+Academy+in+1874+and+later+taught+at+the+Guildhall+School+of+Music%2c+the+Royal+College+of+Music+and+Harrow+School.%0a%0aAs+a+composer%2c+Faning%27s+works+ranged+from+operettas%2c+including+a+one-act+Savoy+Opera%2c+to+church+music%2c+including+a+Mass+and+a+Magnificat.+He+also+composed+orchestral+music+including+a+symphony%2c+and+was+best+known+for+his+songs%2c+of+which+the+most+popular+was+the+part-song+The+Vikings." urlpathencoded="Joseph%20Eaton%20Faning%20(20%20May%201850%20%c2%96%2028%20October%201927),%20known%20as%20Eaton%20Faning,%20was%20an%20English%20composer%20and%20teacher.%20The%20son%20of%20a%20music%20teacher,%20he%20became%20the%20organist%20of%20a%20church%20at%20the%20age%20of%20twelve.%20He%20attended%20the%20Royal%20Academy%20of%20Music,%20where%20his%20teachers%20included%20Arthur%20Sullivan.%20He%20was%20an%20outstanding%20student,%20winning%20many%20awards.%20He%20joined%20the%20staff%20of%20the%20Academy%20in%201874%20and%20later%20taught%20at%20the%20Guildhall%20School%20of%20Music,%20the%20Royal%20College%20of%20Music%20and%20Harrow%20School.%0a%0aAs%20a%20composer,%20Faning's%20works%20ranged%20from%20operettas,%20including%20a%20one-act%20Savoy%20Opera,%20to%20church%20music,%20including%20a%20Mass%20and%20a%20Magnificat.%20He%20also%20composed%20orchestral%20music%20including%20a%20symphony,%20and%20was%20best%20known%20for%20his%20songs,%20of%20which%20the%20most%20popular%20was%20the%20part-song%20The%20Vikings.">Joseph Eaton Faning (20 May 1850  28 October 1927), known as Eaton Faning, was an English composer and teacher. The son of a music teacher, he became the organist of a church at the age of twelve. He attended the Royal Academy of Music, where his teachers included Arthur Sullivan. He was an outstanding student, winning many awards. He joined the staff of the Academy in 1874 and later taught at the Guildhall School of Music, the Royal College of Music and Harrow School.
  <Source label="Source" urlencoded="" urlpathencoded=""></Source>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0a%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0a%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Creator label="Creator" urlencoded="RAHSkeyte" urlpathencoded="RAHSkeyte">RAHSkeyte</Creator>
  <Created label="Created" urlencoded="10%2f2%2f2013" urlpathencoded="10/2/2013">10/2/2013</Created>
  <Modified label="Modified" urlencoded="3%2f1%2f2022" urlpathencoded="3/1/2022">3/1/2022</Modified>
  <RecordID label="RecordID" urlencoded="1f3da3e5-0e80-42ed-9f89-8bfe54e62350" urlpathencoded="1f3da3e5-0e80-42ed-9f89-8bfe54e62350">1f3da3e5-0e80-42ed-9f89-8bfe54e62350</RecordID>